يكي از شايع ترين علائمي كه بيماران را نزد پزشك مي كشاند، احساس ناراحتي در قفسه سينه است. فوايد يا مضرات بالقوه ناشي از ارزيابي و درمان مناسب يا نامناسب مبتلا بسيار زياد مي باشد. تشخيص ندادن اختلالي جدي نظير بيماري ايسكميك قلبي خطر بجا نياوردن اقدامات لازم درماني را در پي دارد، در حاليكه تشخيص ناصحيح بيماري بالقوه خطرناكي مثل آنژين قلبي پيامدهاي رواني و اقتصادي مضري داشته و ممكن است منجر به كاتتريزاسيون قلبي غير لازم گردد. بين شدت احساس ناراحتي در قفسه سينه و اهميت علت پديد آورنده آن ارتباط زيادي وجود ندارد. بنابراين مشكل شايع در ارزيابي بيماران مبتلا به درد قفسه صدري، تفكيك نمودن شكايات جزئي از بيماري عروق كرونر (قلبي) و ساير مسائل جدي مي باشد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در چهارشنبه بیست و هفتم بهمن 1389ساعت توسط فرزام هاشم نژاد |

اسفناج (سبزیجات)

اسفناج منبع غنی از اسید فولیک، پتاسیم و فیبر است. بسته به وعده های غذایی شما، مصرف هر نوع سبزی می تواند قلب شما را تقویت کند. پزشکان 15000 مرد بدون سابقه بیماری قلبی را در طول 12 سال مورد آزمایش قرار دادند. آنهایی که دست کم روزانه دو نیم وعده سبزی مصرف می کردند، در مقایسه با بقیه خطر ریسک بیماری های قلبی را تا 25 درصد کاهش دادند. هر وعده بیشتر از این حد، 17 درصد ریسک ناراحتی قلبی را کاهش می دهد.


سویا

سویا کلسترول را پایین می آورد و از آنجاییکه چربی اشباع شده کمی دارد، منبع بسیار خوبی برای پروتئین در رژیم سلامت قلب است. از منابع طبیعی سویا مثل تمپه و توفو استفاده کنید. برای مثال شیر سویا را می توانید به خوراک جو دو سر یا دانه کامل غلات اضافه کنید. اما مراقب نمک موجود در سویای خود باشید. بعضی از فرآورده های سویا دارای سدیم اضافی می باشد که میتواند برای فشار خون مضر باشد.

دانه کتان

این دانه از نظر فیبر، امگا3 و اسیدهای چرب امگا6 غنی هستند. از این ماده غذایی می توانید در کنار غلات در صبحانه استفاده کنید.

بنشن

عدس، نخود، لوبیا سفید و قرمز منابع بسیار خوبی برای کلسیم، اسید چرب امگا3 و فیبر هستند که حتماً باید جایگاهی در تغذیه شما داشته باشند.

انواع توت

زغال اخته، تمشک، توت فرنگی، توت سفید یا هر نوع دیگری از توت ها که شما بیشتر دوست دارید، حاوی مواد هستند که ریسک ابتلا به سرطان و بیماریهای قلبی را در شما کاهش می دهند. شاه توت و زعال اخته بخصوص برای سلامتی رگها بسیار مفیدند.

گردو و بادام


بادام و گردو نیز از نظر امگا3 و چربی اشباع نشده غنی هستند. آنها بخصوص در افزایش فیبر رژیم های غذایی نقش دارند. در واقع همانند زیتون منابع غنی از چربی سالم هستند.


روغن زیتون

حاوی چربی اشباع نشده است و کلسترول مضر را در خون پایین می آورد و در نتیجه ریسک حمله قلبی کاهش می یابد. تحقیقات نشان می دهد حتی مردانی که زمینه بالا رفتن کلسترول را دارند بخاطر استفاده از روغن زیتون در رژیم غذایی به تعداد کمتری از حملات قلبی درگذشته اند. سعی کنید از روغن زیتون خالص و کمتر فرآوری شده در آشپزی هایتان به جای کره استفاده کنید.

آووکادو

مقداری کمی آووکادو را به ساندویچ یا سالاد اسفناج خود اضافه کنید تا میزان چربی سالم در رژیم غذایی تان افزایش یابد. آووکادو میزان کلسترول مضر را در خون پایین آورده و بر کلسترول مفید خون می افزاید.

جو دو سر

صبح خود را با خوراک جو دو سر شروع کنید. جودوسر از نظر امگا3 و فیبر غنی است و در کاهش کلسترول نفش دارد

+ نوشته شده در چهارشنبه بیستم بهمن 1389ساعت توسط فرزام هاشم نژاد |

ريه (شش) يا جگر سفيد اندامی است مخروطی شکل مجتمع از بافت اسفنجی که به صورت يک جفت در قفسه سينه قرار دارد. ريه راست متشکل از۳ تکه و ريه چپ از ۲ تکه تشکيل شده است. هر ريه متصل به شاخه ای به نام نايچه است. سرطان ريه نوعی بيماری است که در آن رشد بافت بدخيم در يک يا هر دو ريه ايجاد می شود.

سرطان ريه شايعترين سرطان در هر دو جنس در سراسر جهان است و بيش از ۸۰% بيماران مبتلا به اين سرطان در فاصله ۵ سال از زمان تشخيص بيماری جان خود را از دست می دهند.
با توجه به سلولی که دچار تراريختی و سرطان شده است اشکال مختلفی از سرطان ريه وجود دارد که هر کدام نشانه ها و عوارض خاص خود را دارند. شايع ترين اشکال سرطان ريه عبارتند از:

۱- سرطان ريه با ياخته های کوچک (Small cell lung cancer) - ياخته های سرطانی نوع کوچک در زير ميکروسکوپ به شکل جوی دو سر ديده می شود و به آن سرطان جو شکل (Oat-shaped) نيز گفته می شود. روند رشد اين نوع سرطان ريه سريع است و در مدت زمان کوتاهی در اندامهای ديگر پراکنده می شود. حدود ۲۰% سرطانهای ريه از اين نوع است.

۲- سرطان ريه با ياخته های غير کوچک (Non-small cell lung cancer) - اين نوع سرطان ريه با توجه به نوع سلول موجود در بافت ريه که دچار تراريختی و سرطان شده است تعريف می شود. اشکال مختلفی از اين نوع سرطان وجود دارد که هر کدام نشانه ها و عوارض خاص خود را دارند و عبارتند از :


ادامه مطلب
+ نوشته شده در دوشنبه سوم آبان 1389ساعت توسط فرزام هاشم نژاد |

آگاهى هاى مردم در مورد سرطان ها بسيار كم و نامناسب است. پژوهشى كه اخيراً از سوى انجمن سرطان امريكا منتشر شده است نشان مى دهد 70% مردم به غلط تصور مى كنند كه در ابتلا به سرطان، سابقه فاميلى مهمتر از سن است، در حالى كه سن مهم ترين عامل منفرد سرطان است. 38% مردم معتقد بوده اند كه سرطان نخستين عامل تهديد كننده آنان است در حالى كه پژوهش هاى علمى مهم ترين عامل مرگ و مير را بيمارى هاى قلبى معرفى مى كنند. 87% ادعا كرده اند كه در مورد سرطان به اندازه كافى اطلاعات دارند، در حالى كه بسيارى نمى دانستند كه براى بيماريابى سرطان از چه موقع و هر چند وقت يكبار بايد به پزشك مراجعه كنند. پس از 40 سالگى طبق يك برنامه منظم بايد براى معاينه و آزمايشات در مورد سرطان به پزشك مراجعه كرد.

از جمله ناآگاهى هاى ديگر آنكه 32 درصد افراد نمى دانستند كه مردان بيشتر از زنان در طول عمر خود در معرض ابتلا به سرطان هستند.

همه اينها لزوم اطلاع رسانى بيشتر به مردم در زمينه هاى بهداشتى را نشان مى دهد. از جمله بايد بدانند عدم مصرف سيگار و مشروبات الكلى، محدود كردن غذاهاى چرب، مصرف بيشتر ميوه و سبزيجات، ورزش منظم، حفظ وزن مناسب و دورى از آفتاب در پيشگيرى از سرطان مؤثرند.

سرطان

سرطان نوعي اختلال در سرعت تكثير و تمايز سلولي است كه مي تواند در هر بافتي از بدن و در هر سني رخ دهد و با حمله به بافت هاي سالم بدن موجب بيماري شديد و در نتيجه مرگ شود . سالانه در اثر ابتلا به انواع سرطانها افراد بسياري از بين مي روند اين بيماري پس از اختلالات قلبي عروقي دومين علت شايع مرگ و مير در جهان و ايران است .

از مهمترين عوامل موثر در ايجاد سرطان مي توان به موارد زير اشاره نمود كه در اين بين برخورداري از عادات غذايي خاص به طور روز افزوي به عنوان علت سرطان مطرح ميشود .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در دوشنبه سوم آبان 1389ساعت توسط فرزام هاشم نژاد |

آنفولانزاي خوكي با نام هاي Swine flu،Hog flu  و pig flu شناخته مي شود. گزارشاتي از سابقه ابتلا انسان به آنفولانزاي خوكي در سالهاي 1918، 1976 و غيره نيز  وجود دارد. خوك ممكن است به ويروس آنفولانزاي انساني و ساير حيوانات و حتي پرندگان مبتلا شود و در بدن آن شيفت آنتي ژنيك و يا دگرگوني ژنتيك در جهت ايجاد ويروس جديد رخ دهد. ويروس آنفولانزاي خوكي سال 2009 با زيرگروه H1N1 نوع A آنفولانزا شناخته شده است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در دوشنبه بیست و پنجم آبان 1388ساعت توسط فرزام هاشم نژاد |

بر اساس گزارش نهادهای ملی و بین المللی در زمینه بهداشت و سلامت، سالانه افراد بسیار زیادی بر اثر انواع بیماریها جان خود را از دست می دهند که در این میان بیماریهای قلبی و گوارشی و حوادث مختلف در صدر آن قرار دارند. بیماریهایی نیز وجود دارند که علی رغم مسری بودن، به علت اینکه برای جان انسانها کمتر خطرناک هستند به همان نسبت کمتر در معرض توجه جدی قرار داشته اند که بیماری آنفلوانزا یکی از آنهاست.

اما در مورد انواع خاصی از آنفلوانزاها مانند نوع خوکی که اخیرا به اندازه گستره حیات، گسترش یافته است اوضاع متفاوت است. میکروب ها و ویروس هاس بیماری زا در انسان به علت تغییرات و جهش های ژنتیکی در طول زمان در مقابل داروهای موجود مقاوم شده و حتی ممکن است یک بیماری جدید ایجاد شود. برخی از بیماریها بین انسان و حیوان مشترک هستند و از هرکدام به طرف مقابل سرایت می کنند؛ این گونه بیماریها به علت مسری بودن و در تماس بودن انسان و حیوان به مراتب خطرناک تر هستند.

متاسفانه بیماری آنفلوانزا از نوع خوکی دارای تمام شاخصه های یک بیماری مسری و خطرناک است که علی رغم تلاشهای مجدانه مققان پزشکی هنوز داروی موثری برای پیشگیری یا درمان قطعی آن وجود ندارد. (البته این موضوع صرفا به انفلوانزای خوکی مربوط نیست بلکه در مورد تمام انواع آنفلوانزاها صدق می کند) بنابراین آنفلوانزا از حالت یک بیماری معمولی با درجه خطر پایین به یک بیماری کشنده و عالمگیر تبدیل شده و نگرانی جدی تمامی مردم، دولتها و نهادهای ملی و بین المللی در زمینه بهداشت و سلامت را موجب شده است و در ماههای اخیر به یک بحران جهانی تبدیل شده است.

بنابراین بررسی خاستگاه، انواعَ، علائم، روشهای پیشگیری و درمان، جنبه های سرایت و آمار مرگ ومیر مربوط به آن در ایران و جهان بسیار حایز اهمیت است که به آن می پردازیم.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در دوشنبه بیست و پنجم آبان 1388ساعت توسط فرزام هاشم نژاد |

سارکوئیدوز

سارکوئیدوز یک اختلال مولتی سیستم با منشاء نامعلوم می باشد و توسط التهاب گرانولوماتوز غیرکازفیه (Noncaseating Granuloma ) در محل های درگیری مشخص می گردد . اگر چه هر ارگانی می تواند درگیر شود اما بیماری اکثرا ریه ها و غدد لنفاوی داخل توراکس را مبتلا می کند . چون علت سارکوئیدوز نامشخص است لذا بیماری وقتی که یافته های بالینی و رادیولوژیک منطبق با آن همراه با مدارک بافت شناسی که نشانه گرانولوم غیر کازفیه در بیشتر از یک ارگان وجود داشته باشد به صورت مطمئنی تائید میگردد مشروط به اینکه علل شناخته شده دیگری که سبب بیماری گرانولوماتوز می گردند یافت نگردد . مطالعات فامیلی، اپیدمیولوژیک و بالینی این تئوری را که بیماری پس از برخورد با عوامل میکروبیال در یک فردی که از نظر ژنتیکی حساس می باشد رخ می دهد تائید می نمایند . سیر بالینی بسیار متغیر بوده و میزان مرگ و میر از 1 تا 5 درصد می باشد . کورتیکواستروئیدها درمان اصلی بیماری بوده و در افرادی که تهدید به نارسائی عضوی هستند یا بیماری در حال پیشرفت دارند مورد استفاده قرار می گیرد .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در دوشنبه بیست و پنجم آبان 1388ساعت توسط فرزام هاشم نژاد |

آسم چیست ؟

آسم یک بیماری مزمن ریوی است که در آن راه های هوائی تنگ شده و تنفس مشکل می شود . راه های هوائی یک بیمار مبتلا به آسم به شدت حساس است . عواملی که از آنها به عنوان محرک یاد می شود ، در راه های هوائی این افراد ، در اثر تحریک توسط این عوامل ، پاسخی با شدت بیش از حد طبیعی ایجاد می شود . این پاسخ ، التهابی غیرطبیعی است که منجر به تورم راه هوائی ، افزایش ترشح موکوس و انقباض عضلات آن می شود . جریان طبیعی هوا با این عوامل مختل می شود . این نشانه ها برگشت پذیرند و ممکن است ساعتی پس از حمله اولیه دوباره پدید آیند .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در دوشنبه بیست و پنجم خرداد 1388ساعت توسط فرزام هاشم نژاد |

انواع بیماریهای ریه و سینه :

9 – سل (Tuberculosis)

علت بیماری :

قرحه (جوش یا زخم) چرکینی است که در سینه پیدا میشود .

علائم بیماری :

بیشتر کسانی به سل گرفتار می شوند که سنشان بین 18تا35 سال می باشد و بیشتر اشخاصی هستند که لاغر ودارای حنجره ی برامده سینه های تنگ ، شانه های استخوانی ومتمایل به عقب ونیز کسانی زیاد به نزله مبتلا می شوند بیمار شقیقه هایش فرو رفته ،چشم هایش به گود می نشیند شب هنگام تبش بالا می رود ودر روز خفیف تر می شود ،چهره اش قرمز می گردد ، ناخن هایش کج ونوک اگشتانش داغ است ، پنجه ی پایش ورم می کند واشتهایش برای غذا کم شود و در حالت پیشرفته از سینه اش خون می آید .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در سه شنبه یکم اردیبهشت 1388ساعت توسط فرزام هاشم نژاد |

انواع بیماریهای ریه و سینه :

8 – ذات الریه (Pneumonia)

علت بیماری :

ذات الريه عفونتي است كه منجر به التهاب و پرشدن فضاهاي داخل ريه (آلوئول ها) و مجاري هوايي كوچك از مايع مي گردد. به دنبال ايجاد عفونت گلبول هاي سفيد به طرف ريه ها حركت مي كنند تا با عفونت مبارزه نمايند.اما اين جريان منجر به اختلال عملكرد اصلي ريه كه همان دريافت اكسيژن از هوا و انتقال آن به سيستم گردش خون ( و در نتيجه در تمام بدن ) است مي گردد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در سه شنبه یکم اردیبهشت 1388ساعت توسط فرزام هاشم نژاد |

مطالب قدیمی‌تر