سارکوئیدوز

سارکوئیدوز یک اختلال مولتی سیستم با منشاء نامعلوم می باشد و توسط التهاب گرانولوماتوز غیرکازفیه (Noncaseating Granuloma ) در محل های درگیری مشخص می گردد . اگر چه هر ارگانی می تواند درگیر شود اما بیماری اکثرا ریه ها و غدد لنفاوی داخل توراکس را مبتلا می کند . چون علت سارکوئیدوز نامشخص است لذا بیماری وقتی که یافته های بالینی و رادیولوژیک منطبق با آن همراه با مدارک بافت شناسی که نشانه گرانولوم غیر کازفیه در بیشتر از یک ارگان وجود داشته باشد به صورت مطمئنی تائید میگردد مشروط به اینکه علل شناخته شده دیگری که سبب بیماری گرانولوماتوز می گردند یافت نگردد . مطالعات فامیلی، اپیدمیولوژیک و بالینی این تئوری را که بیماری پس از برخورد با عوامل میکروبیال در یک فردی که از نظر ژنتیکی حساس می باشد رخ می دهد تائید می نمایند . سیر بالینی بسیار متغیر بوده و میزان مرگ و میر از 1 تا 5 درصد می باشد . کورتیکواستروئیدها درمان اصلی بیماری بوده و در افرادی که تهدید به نارسائی عضوی هستند یا بیماری در حال پیشرفت دارند مورد استفاده قرار می گیرد .

اپیدمیولوژی ( EPIDEMIOLOGY )

سارکوئیدوز در سراسر جهان یافت می شود اگرچه کثرت آن در بین اقوام مختلف متفاوت است . بدلیل اینکه بیماری در بسیاری از بیماران بدون علامت است و هیچ تست تشخیصی حساس و اختصاصی نیز ندارد، لذا میزان شیوع آن را به درستی نمی توان تخمین زد . میزان شیوعی بین 10 و 40 مورد به ازای هر 100 هزار نفر جمعیت از کشورهای ژاپن، اروپای جنوبی و آمریکای شمالی گزارش شده است . در سوئد، دانمارک و سیاهان آمریکا میزان شیوع بالاتری گزارش شده است . بیماری در سراسر جهان مختصری در زنان شایع تر می باشد . بیش از 80% افرادی که سارکوئیدوز دارند، سنین بین 20 تا 40 سال دارند و دومین پیک سنی در زنان بیش از 50 سال می باشد . سارکوئیدوز در زمان قبل از بلوغ نادر است . مورد دیگری که باید بیان نمود این است که تظاهرات مختلف بیماری در بین ملل و نواحی مختلف جهان متفاوت است . به طور مثال ارتیم ندوزوم در کشورهای اسکاندیناوی و ایرلند شایع بوده اما در کمتر از 5% بیماران سیاه پوست یا ژاپنی رخ می دهد و بالعکس لوپوس پرنیو ( Lupus Pernio ) اکثرا در بین جمعیت های سیاه پوست دیده می شود . در ژاپن بالای 50% بیماران ممکن است درگیری قلبی ناشی از سارکوئیدوز داشته باشند . مطالعات متعددی نشان داده اند که شدت بیماری در بین نژادهای مختلف متفاوت است به طوری که در جمعیت سیاه پوست بیشتر احتمال دارد بیماری مداوم باقی بماند و مرگ و میر بالاتری نسبت به جمعیت سفید پوست را نشان می دهند . در ایالات متحده آمریکا 40 تا 80 درصد مرگ ناشی از سارکوئیدوز بدلیل بیماری پیشرفته ریوی می باشد . در سوئد و ژاپن درگیری قلبی علت عمده مرگ تلقی می گردد . در مجموع مرگ ناشی از سارکوئیدوز بین 1 تا 5 درصد می باشد .


برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با بیماریها ، راه های درمان ، پزشکان متخصص و دانستنیهای پزشکی میتوانید به انجمن ریه مراجعه کنید :


http://www.lungclinic.mihanbb.com
+ نوشته شده در دوشنبه بیست و پنجم آبان ۱۳۸۸ساعت توسط فرزام هاشم نژاد |